Jaką formę działalności wybrać przy flipach?

Choć można kupić nieruchomość, a następnie dokonać flipa i nie zakładać przedsiębiorstwa, to jednak wielokrotne dokonywanie tego typu transakcji, jest postrzegane przez polskie prawo jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o przedsiębiorczości. Konsekwencją tego jest zatem potrzeba odpowiedniego uregulowanie formy działalności takiego biznesu. Jednak jaką formę działalności wybrać?

Choć polskie prawo dostarcza wiele opcji do wyboru, od spółek prawa cywilnego po spółki handlowe to jednak w praktyce najczęściej występują dwie z nich. Jednoosobowa działalność gospodarcza oraz Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Inne formy działalności nie są odpowiednio przystosowane do tego typu działalności, oczywiście mogą być one stosowane do tego typu biznesu, jednak JDG oraz spółka zoo. stanowią najlepsze rozwiązania w praktyce.

W zależności od skali w jakiej planujemy prowadzić przedsiębiorstwo oparte na filpach należy wybrać odpowiednią formę, bowiem w pewnym momencie JDG zaczyna być niewystarczająca. Na początku w zupełności wystarczy JDG, jej stosunkowa prostota i mniejsze koszy prowadzenia sprawują, że lepiej sprawuję się na początku działalności. Jednak wraz ze wzrostem skali przedsiębiorstwa pełna odpowiedzialność majątkowa stanowi ryzyko dla majątku prywatnego. W tym momencie warto pomyśleć o przekształceniu JDG w spółkę zoo. Często odbywa się to w okresie 2 lat od daty powstania biznesu, co koreluje z przejściem z niższego ZUS’u na pełny ZUS.